Kiedy w 2005 roku jeden z wychowawców w tarnowskim Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy postanowił zorganizować konkurs informatyczny, nie spodziewał się, że rozrośnie się na taką skalę. Dziś ten sam wychowawca jest dyrektorem Zespołu Szkół Niepublicznych w Tarnowie i już po raz 7 wspomaga OHP w organizacji imprezy.
VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Informatycznej Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy rozpoczął się 23 marca 2012 w Tarnowie i potrwa do niedzieli 25 marca 2012 roku. Organizatorem konkursu jest CKiW OHP w Tarnowie oraz Zespół Szkół Niepublicznych w Tarnowie.
Konkurs został objęty patronatem Komendanta Głównego OHP, Prezydenta Miasta Tarnowa, Starosty Tarnowskiego,
Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Katedry Informatyki i Metod Komputerowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Małopolskiego Koordynatora ECDL oraz firmy Microsoft Polska.
Młodzież uczęszczająca do OHP często ma za sobą trudną drogę, zwłaszcza drogę własnej edukacji. Informatyka, technologia informacyjna, czy choćby realizowanie własnych pasji poprzez nowe technologie może być dla nich szansą na realizację zawodową.
Pamiętam uczestników pierwszych edycji tego konkursu – onieśmieleni, niepewni siebie, nie wierzący, że to co robią może mieć jakąś wartość. Stali przed komisją konkursową pokazując prace robione pod dyktando wychowawców – filmy, prezentacje multimedialne, strony internetowe. Dopiero pytani o swoje zainteresowania odkrywali bogactwo czegoś, co pozwolę sobie nazwać informatyką uliczną (parafrazując sztukę uliczną). Tworzyli strony dla swoich zespołów muzycznych, nagrywali filmy ze swoimi freerunnerskimi wyczynami, prowadzili radio internetowe, nagrywali muzykę, tunningowali komputery… Tak zaczynają się pasje. Patrząc z perspektywy tych 7 lat widzę znaczny postęp zarówno w stopniu trudności prac konkursowych, jak i w świadomości informatycznej uczestników. Coraz częściej pojawiają się programiści, administratorzy, webmasterzy bazujący na nowoczesnych technologiach internetowych. Wzrosła świadomość i poszanowanie dla praw autorskich. Wzrosła też pewność siebie młodych informatyków.
Zastanawiałam się co spowodowało tak wyraźny rozwój, więc zaczęłam delikatnie o to podpytywać w ostatnich latach. Ku mojej radości okazało się, że jedną z głównych przyczyn był ECDL. Uczestnicy konkursu często wspominali, że na początku nie wierzyli, że potrafią coś więcej niż zagrać w strzelankę na komputerze. Jednak kiedy zdali 7 modułów ECDL i dostali do ręki swoje certyfikaty poczuli się pewnie i chcieli pogłębić wiedzę. Moment otrzymania międzynarodowego dokumentu pomógł im przekroczyć barierę wewnątrz siebie i ruszyć dalej.
Uczestnicy konkursu często biorą w nim udział dwukrotnie. W pierwszym roku poznają komisję i jej oczekiwania. W drugim roku oczekują wygranej, dopieszczając nie tylko swoje prace, ale także sposób ich prezentacji. Motywacją są tutaj nagrody. Każdy uczestnik otrzymuje paczkę, jednak to pierwsze miejsca na podium gwarantują te najbardziej pożądane – komputer (laptop), aparaty fotograficzne i inny pomniejszy sprzęt oraz gadżety.
Wśród tegorocznych sponsorów znaleźli się: Komenda Główna OHP w Warszawie, Microsoft Polska, Multimedia Polska S.A., Axon Tarnów, RWD Prospekt, Apollo S.A., Prezydent Miasta Tarnowa, Polskie Towarzystwo Informatyczne i Polskie Biuro ECDL.
Finał Konkursu Wiedzy Informatycznej Młodzieży OHP podzielony został na dwie części. Zwycięzcy pierwszego etapu (organizowanego w ich macierzystych hufcach) przyjeżdżają do Tarnowa, aby zaprezentować swoje prace przed Komisją Konkursową. Komisja ocenia prace, zwracając uwagę na sposób ich wykonania, estetykę, wykorzystane narzędzia i ich znajomość, poszanowanie dla praw autorskich i samodzielność wykonania pracy oraz sposób prezentacji. Druga część finału to test z wiedzy informatycznej. Test został przygotowany przez Studenckie Koło Naukowe Informatyków z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Małopolskiego Koordynatora ECDL oraz informatyków i egzaminatorów ECDL z Zespołu Szkół Niepublicznych w Tarnowie. Komisja Konkursowa przyznaje nagrody uwzględniając oba wyniki – z testu i z prezentacji.
Tarnowski konkurs rozpalił w wielu poranionych duszach iskierkę nadziei na docenienie ich zaangażowania i pracy. W niektórych zaszczepił pomysł na przyszłość, na pracę wypełnioną pasją. Innym dał siłę do walki o siebie. Pokazał, że warto się starać.
A wszystko zaczęło się od pewnego wychowawcy…
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz