wtorek, 27 marca 2012

Laureaci VII Konkursu Wiedzy Informatycznej Młodzieży OHP

1. miejsce: Piotr Rakowski - Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP 
Film "Przyszłość komunikacji miejskiej". Film został przygotowany w oparciu o własne nagrania audio i wideo, połączone profesjonalnym montażem. Film opowiada o rozwoju sieci komunikacji tramwajowej w Szczecinie. 
Laureat Konkursu uzyskał najwyższy wynik w teście wiedzy informatycznej, za co otrzymał specjalne wyróżnienie od Polskiego Towarzystwa Informatycznego, wraz z voucherem na egzaminy ECDL Core.

2. miejsce: Paweł Kosiarski - Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP 
Prezentacja "Świat Boksu". Wykorzystując edytora prezentacji MS PowerPoint 2010 Laureat Konkursu przygotował multimedialny, interaktywny przewodnik po świecie bokserskim. Aplikacja opierała się o przemyślany system hiperłączy, z głosowymi podpowiedziami dotyczącymi nawigacji. Ciekawym rozwiązaniem było dodanie podpowiedzi reagujących na wskazanie muszą elementu, natomiast odczyt treści prezentacji wymagał kliknięcia odpowiedniej ikony - takie rozplanowanie interakcji umożliwia korzystanie z pracy osobom niedowidzącym.
Za niecodzienne wykorzystanie aplikacji PowerPoint otrzymał specjalne wyróżnienie od Polskiego Towarzystwa Informatycznego, wraz z voucherem na wybrany egzamin ECDL Advanced.

3. miejsce: Norbert Czajkowski - Podlaska Wojewódzka Komenda  OHP 
Uczestnik zaprezentował dwie strony WWW - jedną opartą o system WordPress, drugą opartą o własny system CMS, któe następnie porównał, wskazując wady i zalety obu rozwiązań. Strona WWW zaprezentowana przez Laureata Konkursu bazowała na nowoczesnych technologiach internetowych.
Otrzymał specjalne wyróżnienie od PTI - voucher na egzaminy ECDL WebStarter.

4. miejsce: Kijowski Damian - Podkarpacka Wojewódzka Komenda OHP 
Laureat 4. miejsca zaprezentował "Kalkulator", wykonany w języku C++. Podczas prezentacji wskazał ciekawe rozwiązania zastosowane w projekcie. Wykazał się dużą dbałością o szczegóły i dobrą praktyką programistyczną.
Otrzymał specjalne wyróżnienie od PTI - voucher na egzaminy ECDL Core.

5. miejsce: Arkadiusz Pielorz - Śląska Wojewódzka Komenda OHP 
Laureat 5. miejsca wykonał najlepszą pracę, jednak niski wynik na teście wiedzy informatycznej odebrał mu złote trofeum. Wykonał stronę WWW, bardzo atrakcyjną wizualnie, bazującą wyłącznie na najnowszych trendach i rozwiązaniach internetowych.
Otrzymał specjalne wyróżnienie od PTI - voucher na egzaminy ECDL WebStarter.

5. miejsce: Dariusz Gutkowski - CKiW OHP w Tarnowie 
Miejsce 5. zajął także reprezentant organizatorów - Zespołu Szkół Niepublicznych w Tarnowie oraz CKiW OHP w Tarnowie. Przygotował stronę WWW prezentującą systemy liczbowe. Stronę wzbogacił grafiką, wykonaną samodzielnie w programach GIMP oraz SWISH MAX.
Otrzymał specjalne wyróżnienie od PTI - voucher na egzaminy ECDL WebStarter.

Gratuluję!

p.s.
Jeśli dostanę prace konkursowe postaram się je podpiąć powyżej.

sobota, 24 marca 2012

VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Informatycznej Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy

Kiedy w 2005 roku jeden z wychowawców w tarnowskim Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy postanowił zorganizować konkurs informatyczny, nie spodziewał się, że rozrośnie się na taką skalę. Dziś ten sam wychowawca jest dyrektorem Zespołu Szkół Niepublicznych w Tarnowie i już po raz 7 wspomaga OHP w organizacji imprezy.
VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Informatycznej Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy rozpoczął się 23 marca 2012 w Tarnowie i potrwa do niedzieli 25 marca 2012 roku. Organizatorem konkursu jest CKiW OHP w Tarnowie oraz Zespół Szkół Niepublicznych w Tarnowie.
Konkurs został objęty patronatem Komendanta Głównego OHP, Prezydenta Miasta Tarnowa, Starosty TarnowskiegoMałopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Katedry Informatyki i Metod Komputerowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Małopolskiego Koordynatora ECDL oraz firmy Microsoft Polska.
Młodzież uczęszczająca do OHP często ma za sobą trudną drogę, zwłaszcza drogę własnej edukacji. Informatyka, technologia informacyjna, czy choćby realizowanie własnych pasji poprzez nowe technologie może być dla nich szansą na realizację zawodową. Pamiętam uczestników pierwszych edycji tego konkursu – onieśmieleni, niepewni siebie, nie wierzący, że to co robią może mieć jakąś wartość. Stali przed komisją konkursową pokazując prace robione pod dyktando wychowawców – filmy, prezentacje multimedialne, strony internetowe. Dopiero pytani o swoje zainteresowania odkrywali bogactwo czegoś, co pozwolę sobie nazwać informatyką uliczną (parafrazując sztukę uliczną). Tworzyli strony dla swoich zespołów muzycznych, nagrywali filmy ze swoimi freerunnerskimi wyczynami, prowadzili radio internetowe, nagrywali muzykę, tunningowali komputery… Tak zaczynają się pasje. Patrząc z perspektywy tych 7 lat widzę znaczny postęp zarówno w stopniu trudności prac konkursowych, jak i w świadomości informatycznej uczestników. Coraz częściej pojawiają się programiści, administratorzy, webmasterzy bazujący na nowoczesnych technologiach internetowych. Wzrosła świadomość i poszanowanie dla praw autorskich. Wzrosła też pewność siebie młodych informatyków.
Zastanawiałam się co spowodowało tak wyraźny rozwój, więc zaczęłam delikatnie o to podpytywać w ostatnich latach. Ku mojej radości okazało się, że jedną z głównych przyczyn był ECDL. Uczestnicy konkursu często wspominali, że na początku nie wierzyli, że potrafią coś więcej niż zagrać w strzelankę na komputerze. Jednak kiedy zdali 7 modułów ECDL i dostali do ręki swoje certyfikaty poczuli się pewnie i chcieli pogłębić wiedzę. Moment otrzymania międzynarodowego dokumentu pomógł im przekroczyć barierę wewnątrz siebie i ruszyć dalej.
Uczestnicy konkursu często biorą w nim udział dwukrotnie. W pierwszym roku poznają komisję i jej oczekiwania. W drugim roku oczekują wygranej, dopieszczając nie tylko swoje prace, ale także sposób ich prezentacji. Motywacją są tutaj nagrody. Każdy uczestnik otrzymuje paczkę, jednak to pierwsze miejsca na podium gwarantują te najbardziej pożądane – komputer (laptop), aparaty fotograficzne i inny pomniejszy sprzęt oraz gadżety.
Wśród tegorocznych sponsorów znaleźli się: Komenda Główna OHP w Warszawie, Microsoft Polska, Multimedia Polska S.A., Axon Tarnów, RWD Prospekt, Apollo S.A., Prezydent Miasta Tarnowa, Polskie Towarzystwo Informatyczne i Polskie Biuro ECDL.
Finał Konkursu Wiedzy Informatycznej Młodzieży OHP podzielony został na dwie części. Zwycięzcy pierwszego etapu (organizowanego w ich macierzystych hufcach) przyjeżdżają do Tarnowa, aby zaprezentować swoje prace przed Komisją Konkursową. Komisja ocenia prace, zwracając uwagę na sposób ich wykonania, estetykę, wykorzystane narzędzia i ich znajomość, poszanowanie dla praw autorskich i samodzielność wykonania pracy oraz sposób prezentacji. Druga część finału to test z wiedzy informatycznej. Test został przygotowany przez Studenckie Koło Naukowe Informatyków z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Małopolskiego Koordynatora ECDL oraz informatyków i egzaminatorów ECDL z Zespołu Szkół Niepublicznych w Tarnowie. Komisja Konkursowa przyznaje nagrody uwzględniając oba wyniki – z testu i z prezentacji.
Tarnowski konkurs rozpalił w wielu poranionych duszach iskierkę nadziei na docenienie ich zaangażowania i pracy. W niektórych zaszczepił pomysł na przyszłość, na pracę wypełnioną pasją. Innym dał siłę do walki o siebie. Pokazał, że warto się starać.
A wszystko zaczęło się od pewnego wychowawcy…

czwartek, 22 marca 2012

Technologie Informacyjno-Komunikacyjne? – TAK! TIK?-TAK!

Już 26 marca rusza II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego TIK?-TAK!

Konkurs to GRA, która polega na odpowiadaniu na pytania on-line z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i jest rozgrywany na trzech poziomach: dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Etapy Konkursy:
- etap szkolny: 16-20 kwietnia 2012
- etap regionalny: 8 maja 2012
- finał: 17 maja 2012 w Warszawie
Zeszłoroczna edycja Konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział ponad 30 tysięcy uczniów. W tym roku liczymy na jeszcze większą frekwencję.
Zapraszamy do wspólnej zabawy wszystkich chętnych! Dla najlepszych czekają wspaniałe nagrody!
Więcej informacji na stronie konkursu: www.tik-tak.eecdl.pl