czwartek, 18 grudnia 2008

Technologie Informacyjne w Warsztacie Nauczyciela



23-24 kwietnia 2009
Katedra Informatyki i Metod Komputerowych
Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
zaprasza na II Ogólnopolską Konferencję i Warsztaty
poświęconą wykorzystywaniu technologii informacyjnej w edukacji.

W tym roku zapraszamy naukowców, nauczycieli - praktyków i osoby zainteresowane możliwościami kreowania twórczej postawy uczniów i studentów w oparciu o nowoczesne technologie.

Pragniemy, by to spotkanie przyczyniło się do wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami akademickimi i szkolnymi, pragmatykami i edukacyjnymi futurystami.

Konferencji towarzyszyć będą warsztaty, podczas których specjaliści - zaproszeni goście przedstawią sposoby adaptacji najnowszych osiągnięć technologicznych ze stylem pracy coraz bardziej multimedialnych uczniów i nauczycieli.

Naszym wspólnym celem stanie się w tym roku znalezienie odpowiedzi na pytanie: czy technologia informacyjna jest źródłem inspiracji dla uczniów i nauczycieli, czy też jest tylko narzędziem wspomagającym proces edukacyjny?

Główne obszary tematyczne:

  1. Technologia informacyjna w kształceniu i pracy nauczyciela.
  2. Kreatywność uczniów i nauczycieli wspomagana technologią informacyjną.
  3. Technologiczna awangarda w edukacji: wykorzystanie gadżetów hardware'owych i software'owych.

Hasło przewodnie tegorocznej Konferencji brzmi:

Oryginalne koncepcje wykorzystywania technologii informacyjnej w edukacji.

Nawiązujemy zatem do pytania zadanego w ubiegłym roku: jak i w jakim stopniu technologia informacyjna zmienia warsztat pracy nauczyciela? Tym razem jednak chcemy dowiedzieć się, czy nowatorskie pomysły na nauczanie z użyciem takich rozwiązań opartych na ICT jak podcasty, blogi lub wirtualne środowiska edukacyjne (Second Life i Thinking Worlds) rozwijają zdolność tworzenia nowych treści i nowej wiedzy. Czy uczeń XXI wieku, poruszający się w świecie Internetu i wszechobecnych hipermedialnych bodźców, potrafi tworzyć, czy jedynie odtwarzać?

Serdecznie zapraszamy!

wtorek, 21 października 2008

Giveway of the Day

Na stronie http://www.giveawayoftheday.com/ codziennie można znaleźć inny komercyjny program - do pobrania za darmo.
Jedyny warunek - należy go ściągnąć, zainstalować i aktywować przed upływem czasu jego promocji - czyli do 8:00 naszego czasu zimowego (lub 9:00 czasu letniego).

Giveaway of the Day

środa, 19 marca 2008

Technologie Informacyjne w Warsztacie Nauczyciela

W zasadzie chyba wypadałoby napisać słówko o konferencji, którą pomagam organizować, zwłaszcza, że zapowiada się coraz ciekawiej.


Tak więc dotychczas nasza (czyli Katedry Informatyki i Metod komputerowych Akademii Pedagogicznej w Krakowie) konferencja miała nazwę Informatyczne Przygotowanie Nauczycieli , czyli IPN ;) Stara formuła to tradycyjna 2-dniowa konferencja z referatami nt. edukacji wspomaganej przez TI.

W tym roku wiele się zmienia. Oczywiście zaplanowaliśmy sesje naukowe, gdzie będą rozważania nad multimedializacją nauczania (tak, wiem, że nie ma takiego słówka). Nauczyciele akademiccy będą mogli poszerzyć bibliotekę własnych publikacji, dzieląc się nowymi przemyśleniami, wynikami badań, doświadczeniami.. Będzie także wystawna kolacja, z winem i tańcami. Ciekawostką natomiast są warsztaty dla nauczycieli. W chwili obecnej mamy 12 propozycji różnych warsztatów. Prowadzone będą przez uczestników konferencji, których mieliśmy już okazję poznać. Wybraliśmy te osoby, które maja w sobie pasję do tego co robią. Tak więc powinno być ciekawie. Planujemy poświęcić szczególną uwagę pracy z podręcznikiem i komputerem, a także liczymy na gości specjalnych, którzy mają zachęcić nauczycieli do podejmowania współpracy międzynarodowej pomiędzy szkołami w ramach projektów unijnych. Naturalnie będzie także sesja poświęcona zdalnemu nauczaniu, w końcu elearning wkroczył do wielu szkół w Polsce, a zatem musimy szukać coraz lepszych rozwiązań - łatwych dla nauczycieli, przyjaznych dla ucznia.


Konferencja zaplanowana została na 3 dni (17-19 kwietnia) i otrzymała nazwę:

Technologie informacyjne w warsztacie nauczyciela

I ogólnopolska konferencja i warsztaty


Serdecznie zapraszam na stronę: http://www.ap.krakow.pl/kmk/konferencja/

Obecnie trwają zapisy na warsztaty.


Warto zauważyć, że dzięki licznym sponsorom udało nam się obniżyć koszty udziału dla nauczycieli nieakademickich do 80 zł!

iSpring Answers ScreenGrab!

Chciałabym przedstawić kilka ciekawych programów, a właściwie wtyczek do innych programów. iSpringFree do zamiany prezentacji w mini aplikację w formacie Flasha. ScreenGrab! do przechwytywania fragmentu okna przeglądarki oraz Answers - niezawodna pomoc przy przeglądaniu anglojęzycznej części sieci.

Answers to wtyczka do przeglądarki FireFox, która szybko wyświetli nam znaczenie wybranego słowa (napisanego w języku angielskim). Wystarczy kliknąć lewym uchem myszki (przytrzymując jednocześnie klawisz ALT) w wybrane słowo na stronie, a po chwili pojawi się fiszka z wyjaśnieniem. Program korzysta z bazy Answers.com. Dodatkowo lektor może dla nas przeczytać wybrane hasło.

Świetne narzędzie do poszerzania swojego słownictwa.



ScreenGrab! to kolejny dodatek do FireFox. Pozwala na szybkie wycięcie fragmentu okna przeglądarki i zapisanie go w formacie png, lub po prostu skopiowanie obrazu do schowka.



I w końcu iSpringFree to z koleji dodatek do programu MS PowerPoint (wszystkie wersje), który zamienia slajdy w plik swf, dodając niewielki pasek nawigacyjny. Program w wersji podstawowej jest darmowy. Narzędzie przydatne zwłaszcza, jeśli nasza prezentacja ma być użyta jako materiał w kursie online.
Kliknij aby obejrzeć prezentacjęPo kliknięciu na obrazek można obejrzeć prezentację.
Warto nadmienić, że przerobiony tak plik ma mniejszy rozmiar, a wraz z filmem swf generowany jest plik html, co mniej zaawansowanym użytkownikom ułatwi publikację w sieci.

środa, 2 stycznia 2008

Noworoczne postanowienie

Profesor Richard Wiseman z University of Hertfordshire zajął się problemem wielkiej wagi - jak dotrzymać noworocznych postanowień.
Nie ma co się śmiać! Sprawa jest poważna, przecież niedotrzymane postanowienie sprawia, że ufamy sobie samym troszkę mniej, czyli też lubimy się troszkę mniej.
- Opracowanie na podstawie artykułu w Kopalni Wiedzy.

PANOWIE powinni skupić swoje myśli na konkretnych profitach ze swoich postanowień - schudnę i poderwę sąsiadkę z parteru! Muszą sobie powiedzieć, jak realizacja postanowienia poprawi ich życie (czyli po co będą się męczyć).

PANIE zaś powinny wtajemniczyć więcej osób - wsparcie rodziny, przyjaciół, znajomych. Coś mi się zdaje, że tu także o (chorą?) ambicję chodzi - nie dam im satysfakcji z mojej porażki.

No i lepiej postanawiać jedną, konkretną rzecz. Zbierać siły do walki z jednym potworem.

Oj Panie Profesorze - wystarczyło przejrzeć magazyny dla kobiet - dział psyche i odchudzanie.
;)

Tymczasem na liście moich postanowień (tak, jest ich więcej - mój wróg ma w swojej armii i trolle, i harpie, i złośliwe gobliny, i olbrzymy, i zbuntowane elfy, i kilka pradawnych cieni) znajduje się ten blog.

Mam co prawda kilka nieopublikowanych tu wpisów, takich zamrożonych na wczesnym etapie, pieczołowicie kolekcjonowanych przez ostatnie miesiące 2007, jednak w myśl przysłowia czego oczy nie widzą - tego sercu nie żal pominę je smutnym milczeniem.

A co do 2008 - niech się kręci nasze życie, niech mózgi nie mają nigdy dosyć nowej wiedzy, niech pamięć z pstryknięciem palców odnajduje właściwe akta, a świat niech się rozwija i zadziwia nas swoim pięknem!